samcute7298 samcute7298
  • 04-04-2022
  • Mathematics
contestada

Which is a better price: 5 for $1.00, 4 for 85¢, 2 for 25¢, or 6 for $1.10?

Respuesta :

sbrookef sbrookef
  • 04-04-2022

Answer:

2 for 25

Step-by-step explanation:

all you have to do is divide money by the number of items.

Answer Link

Otras preguntas

Why Is Water A Polar Molecule? Does It Have Something To Do With The Dipoles Not Cancelling Each Other Out?
What is a glass rod used for in chemistry and biology laboratory?
how did Romans learn the written language
How much more rain fell in May than in April May is 4 1/4 & April is 2 5/8
A 133.8-gram sample of bronze was 10.3% tin by mass. Determine the total mass of tin in the sample.
Identify the property shown. 3p · (2 + k) = 6p + 3pk A. transitive B. associative C. commutative D. distributive
How did men like William Lloyd Garrison, Reverend Lovejoy, and Fredrick Douglass participate in the abolitionist movement?
Which change is exothermic? (1) freezing of water(2) melting of iron(3) vaporization of ethanol(4) sublimation of iodine
Lithium and potassium have similar chemical properties because the atoms of both elements have the same (1) mass number (2) atomic number (3) number of electron
jacere : interject :: A. volvere : avail B. valere : convalesce C. salire : accelerate D. currere : care