777nono
777nono 777nono
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.10 per pound. Darius bought x pounds of apples for a total cost of $2.75.

Respuesta :

sub4sublagging sub4sublagging
  • 05-04-2022
X= 2.5 2.75 divided by 1.10 =2.5
Answer Link

Otras preguntas

I need help with this one. President Roosevelt called December 7, 1941, “a date which will live in infamy.” Which of these definitions is the best meaning of th
A bird owner wants to purchase birdseed from the local pet store. Sunflower seeds sell for $8 per pound and regular bird seed sells for $6 per pound. How ma
Following Reconstruction, many southern leaders promoted the idea of a “New South.” To what extent was this “New South” a reality by the time of World War I?
Question 1.1. What is the role of the film editor? (Points : 1) To instruct the actors in the film To cut and reassemble the film in a logical or
What industry dramatically increased as a result of the Georgia colony lifting the ban on slavery
What brought powhatan confederacy to an end?
How Do You Do: 2(n-7)+3=9 And: 4h+7h-16=6
Nixon's plan of Vietnamization secretly included (A) a coalition government (B) support of South Vietnam (C) withdrawal of U.S. troops (D) bombing Laos and Camb
opposite reciprocal slope lines or parallel or perpendicular
I am sick of the reprimands I get from my driver's ed instructor! a.warnings b.scoldings c.threats d.routines