bfz5qphpq4 bfz5qphpq4
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Jade is going out for pizza with her friend.For 60 dollars how many pizzas can she buy if each pizza costs 12 dollars

Respuesta :

mrodrigu1136
mrodrigu1136 mrodrigu1136
  • 05-04-2022

Answer:

jade can by 5 pizzas

Answer Link
fsgimena
fsgimena fsgimena
  • 05-04-2022
if Jade buy pizzas for 60 dollars
60/12=5
he can buy 5 pizzas
p=5
Answer Link

Otras preguntas

What process do you use to find the percent change of a quantity?
Which people stablished the world's first trading empire
mrs.johnson gave a sum of money to her son and daughter in the ratio 5:6. her daughter received $2,400.how much did mrs.johnson give away in all?
which herbal remedy would most likely be used to treat a sunburn
219 divided by 3 using distributive property
How many years would it take for a person it the united states to eat 855 pound of apples?
Which simple sentence has a compound verb? A. We ate lunch and went to see the new adventure movie. B. Lately, my sister doesn't like popcorn. C. I wa
How did southerners feel about the federal government paying state war debts, and how did Hamilton change their minds? ... of the nation's government? Hamilton:
what is 3\15 in its simplest form
Choose the type of analogy used in this sentence: Water is to moisten as spade is to dig