katiecrazygirl123
katiecrazygirl123 katiecrazygirl123
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

Mr. Albertson bought 6 sandwiches for his family for $27. How much did he pay per sandwich?

Respuesta :

gamonse0 gamonse0
  • 01-06-2022
27 divided by 6 is 4.5
So your answer is $4.50 per sandwich
Answer Link
DarinaRM
DarinaRM DarinaRM
  • 27-06-2022
you have to do 27×6 , because you have six sandwiches and they are each $27. 27×6 is 162 , so mr. Albertson paid $162 for 6 sandwiches.
Answer Link

Otras preguntas

Please solve 28 and 29 I need help
Work out the speed in miles per hour at which colin drives home
Using the graph, predict how many paper clips a 7.5 V battery would pick up for both the 25-coil electromagnet and the 50-coil electromagnet. Explain your reaso
What is sin(A)? 13 12 A 5 sin(A) =
Giving brainlest for correct answer Please solve ??-3/10=1/5
It is planned and rehearsed speech.​
this is so important​
Consider the 65 N light fixture supported as in the figure. Find the tension in the supporting wires.
what is the size of amoeba​
Mia is good with numbers, so 1________ is her favourite subject. When we have an 2________, she always comes first. She’s a 3________! She concentrates in class