1GumiChan1
1GumiChan1 1GumiChan1
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

Jennifer had $24 to spend on five pens.After buying them she had $14.How many did each pen cost? (show work)

Respuesta :

sydc98sydc98
sydc98sydc98 sydc98sydc98
  • 03-02-2017
It would be $2.00. I got that answer by first looking at how much the pens were total, which was $10. Then, I knew there were 5 pens, so I divided 10 by 5, and got 2. I hope this helps! :)
Answer Link
ajflieger03
ajflieger03 ajflieger03
  • 03-02-2017
24-14=10 10/5pens= $2

Answer Link

Otras preguntas

on the map which letter identifies the Grand Canal​
What is the prepositional phrase in the sentence? The family drove to the store The family drove Drove to the store The family To the store PLEASE HELP!!!
Identify the feature not unique to vertebrates. A) vertebrae B) backbone C) skull D) skeleton
Values are both ___________ and _____________. emotional, opinion intellectual, opinion emotional, intellectual selective, opinion selective, intellectual
I need help what’s the answer plz
You go to the wholesale club and buy a large bag of 12 smaller chip bags at $10.50. At your local store, the individual chip bags cost 0.99/bag. How much do you
Help with this question, please!!
Select ALL the correct answers. Select all of the equations with a solution of x = 3.
Can you help plzzzzzzzz
From the data below, calculate the total heat (in j) needed to convert 0.782 mol of gaseous ethanol at 300.0°c and 1 atm to liquid ethanol at 25.0°c and 1 atm