a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

(x^4-13x^2+36)/(2x^2+10+12)
(love) Every mother ____ her children.​
Rewrite in Reported Spech. "My teaches will pay Tarassila's bus fare, "Said Betty ​
What phase of mitosis is shown in the diagram below
In an experiment, a student gently heated a hydrated copper compound to remove the water of hydration. The following data was recorded: Mass of crucible, cover
Consider a quadrilateral with vertices A(2,2) , B(2,5) , C(7,2), and D(7,5). What is the shape and area of quadrilateral ABCD
The balance Lenght of a potent ometer wire for a Cell of emf 1.62v is 90cm. if the Cell is replaced by another one of emf 1.08v. Calculate its new balance ​
True OR False---------------------x + 65 = 87, x = 27?​
Why Did you think spring season Never came to the gaint garden?​
Kyerew akyiwade ahorow anum a ewo wo mpatam​