cjones2333 cjones2333
  • 02-08-2022
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 7 oranges for $2.03. If Mason spent $1.16 on oranges, how many did he buy?

Respuesta :

soundofstringsbysury
soundofstringsbysury soundofstringsbysury
  • 02-08-2022

Answer: 4

Step-by-step explanation:

2.03 / 7 = 0.29

1.16 / 0.29 = 4

Answer Link

Otras preguntas

A In a right-angled triangle, one of the perpendicular sides is 2 cm longer than the other. The hypotenuse is more than twice the length of the shortest side. D
in 1990, a radio cost $25. Now, the radio cost $5. What is the percent of change
the graph shows the relationship between the amount of milk and water used in a recipe
Helppppppppppppppppppp I’ll you brainlist if you don’t respond if you’re going to put something random I will report you !
Help I need this and I keep getting it wrong??​
Select the correct answer. Rehabilitation exercises include all of the following except: A. Range of motion B. Strengthening and stabilizing C. One rep maxim
describe the brown vs the board of education PLEASE I REALLY NEED THIS
Choose the correct form of the verb: ¿__ Pilar y Arnaldo amigos? Group of answer choices: es son somos sois
Please Brefly describe how vaccines work and they help our immune system?
If the pH is 9, what is the concentration of hydroxide ion?