elsiesierra1 elsiesierra1
  • 04-01-2023
  • Mathematics
contestada

At the market, almonds cost $0.51 per ounce. How much does a bag of almonds cost if it weighs 1.6 ounces?

Respuesta :

jpshindell13
jpshindell13 jpshindell13
  • 04-01-2023

Answer:

A bag of almonds that weighs 1.6 ounces will cost $0.51 x 1.6 = ${data-answer}lt;<0.51*1.6=0.816>>0.816.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

The French rulers believed they ruled by what time
find the solution of 4x^2-4x-1=0
Please help me please:)
transmit impulses from other neurons to the cell body while transmit impulses away from the cell body.
If Susan is a local police chief who just learned about the Kansas City Preventive Patrol Experiment in her law enforcement leadership class, what would be an a
Josh​ simplified 4x - 8x ÷ 2 and said the answer was -2x. What was josh's error? What should his answer have been?
PLZ HELP 40 POINTS!!!!! Which sentence does not contain any punctuation errors? A. I see three new students on the roster: Brown, Brian, Jones, Janis, and M
Is the passage below is it a sentence or a fragment ? Explain why or why not. Patrick was deathly afraid of green,leafy vegetables such as arugula.
IQ scores are measured with a test designed so that the mean is 120 and the standard deviation is 12. Consider the group of IQ scores that are unusual. What are
i dont know the answer. Can someone help me ?