ms6ciazahKeny ms6ciazahKeny
  • 01-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 20 pounds of seed cost $35, how much would 28 pounds cost at the same rate?:

Respuesta :

litzygzz00
litzygzz00 litzygzz00
  • 01-03-2017
Its 15.99 or 16 rounded
Answer Link
ben0126
ben0126 ben0126
  • 01-03-2017
the answer is $49 because 28 divided by 20 is 1.4 so i multiplied 35 by 1.4 to get $49. i don't recommend you do it this way but works for me. ask your teacher what the formula to do problems like this in the future.
Answer Link

Otras preguntas

Calculate the following limit:
Is two thirds the same as four sixths
Which statement describes a goal of the Populists in the late 1800s? A. They pushed for lower tariffs on imported agricultural products. B. They campaigned for
Which statement is true about exergonic reactions? A. In exergonic reactions, ΔG is positive due to the absorption of free energy. B. Exergonic reactions use mo
Which concept would states’ rights advocates have supported during the 1860 presidential election? the abolition of slavery the idea of popular sovereignty the
Pontius Pilate was the Roman governor of Judea during the time Jesus lived. According to Christian scriptures, what role did Pilate have in Jesus' life? Pilate
Who is gonna win the super bowl patriots or Seahawks
The legs of an isosceles right triangle are 5 inches long. What is the length of the hypotenuse of the triangle to the nearest inch?
what is 1/7 divided by 7
what biome do we live in? Explain your answer.