piy4a1oloHopenen piy4a1oloHopenen
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

Annies car used 100 cups of gasoline during a drive he paid $3.12 per gallon for gas. how much did the gas cost ?

Respuesta :

PhMsGirl48
PhMsGirl48 PhMsGirl48
  • 03-03-2017
The gas would have cost $19.50. Hope this helps :)
Answer Link
texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-03-2017
16 cups = 1 gallon....so 100 cups = 100/16 = 6.25 gallons

at 3.12 per gallon = (6.25 * 3.12) = $ 19.50 <===
Answer Link

Otras preguntas

How many quarts in 24 pints?
does gas have as definite or indefinite volume
Hinge Joints-These jointscan only move in one direction, like a door hinge. One bone works against another. Movement is back and forth on one plane.Examples:___
I would like to know if 200 cm is greater or less than 3 m
Slope= 1/5, y-intercept=1
Cellular respiration involves a series of chemical reactions. Which of the following is a primary way that enzymes affect these reactions? A. They decrease the
when the Lenape hunted
How did southeast asia's colonial history produce increased tensions in vietnam ?
In scienceclass the teacher measured 800 milligramns of an chemical.How manyn grams is it.
How many quarts in 24 pints?