Bearclaws72
Bearclaws72 Bearclaws72
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 4 pretzels is $6.72. What is the cost of each pretzel?

Respuesta :

anaguzman
anaguzman anaguzman
  • 03-03-2017
each pretzel costs $1.68
Answer Link
SyntaxError
SyntaxError SyntaxError
  • 03-03-2017
You will divide 6.72 by 4

[tex]\frac{6.72}{4} = 1.68 [/tex]

the cost of each pretzel is $1.68

Not bad!
Answer Link

Otras preguntas

please help :(( find the perimeter of this figure 3dm, image attached
What are organelles surrounded by ?
Gases in Earth's exert what on everything?
May you please solve my equation 6e+2+82=180
the president… shall have power, by and the advice and consent (approval) of the senate, to make treaties, provided two thirds
In 1859, the Swedish chemist Alfred Nobel invented dynamite. Dynamite is a powerful explosive. Which of the following is the most likely social consequence of h
Given the equation 7m − 11 = 5m + 43 and the possible solution set S: {2, 27, 54, 86}: Part A: Determine which integer(s) in the solution set makes the equatio
8 7/8 + (7 5/6 − 2 1/3)
Chlorofluorocarbons (CFCs) and hydrochlorofluorocarbons (HCFCs) have which of the following common properties? a) They are both greenhouse gases b) They both co
What changed almost every aspect of the life in South Carolina in the late 1800s