makarelissAs makarelissAs
  • 01-04-2017
  • Mathematics
contestada

The price of 2 pears and 6 apples is $14. the price of 3 pears and 9 apples is $21. find the price for one pear and one apple

Respuesta :

BAJRY BAJRY
  • 04-04-2017
7 dollars

if 2 pears and 6 apples is 14
and 3 and 9 is 21

2x7 is 14
3x7 is 21
it's like your doubling the amount each time you add...

Answer Link

Otras preguntas

The table shows a cricket clubs income in 2016 from a fete , a quiz and membership fees Express as a ratio the income from the fete to the income from the quiz
How are sexual and asexual reproduction similar?
I need to add words but plz help me im stuck​
Which of the following is LEAST likely to be caused by globalization? a. increased world trade and foreign investments b. increased economic growth c. increased
Which could be the dimensions of a rectangle with an area of 60 square units? 1 by 60 units 4 by 15 units 8 by 8 units 10 by 6 units 60 by 2 units​
Answer the question please!! i will give brainliest and 8 points!!!
Can someone please help? The question is in the picture.
100% Read the sentence. Wearing a hat is often a sign, a trademark, or an identification for the woman who wants to look different. What does the author assume?
The theory of evolution states that organisms come from where?
i stg this is the 3rd time i've asked this question but please help me