TheAustinB
TheAustinB
02-04-2017
Mathematics
contestada
Can someone help with 23?
Respuesta :
Zachary101234
Zachary101234
02-04-2017
175$ will go to a school im pretty sure hope this helped!
Answer Link
Аноним
Аноним
02-04-2017
One set sells at $1.75
It's cost = $0.40
Profit from 1 set = $1.75 - $0.40 = $1.35
Goes to school = 20/100 * 1.35 = $0.27
If 500 sets are sold, amount going to school = $0.27 * 500 =
$135
Hope it helps!
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 45+ )
Otras preguntas
Why do we have to annotate paragraphs?
8√8 can be written in the form 8∧k , Find the value of k??? 8√8 can also be expressed in the form m√ 2 where m is a positive integer , Find the value of m? rat
Which statements describe organisms referred to as "colonial"? A. A multicellular organism B. Similar bacteria or protozoa which group together C. Tissue D. A g
How did archaeologists discover that people of ancient Mesopotamia built on top of earlier ancient cities? A. by deciphering the cuneiform found on clay tablets
Which sentence contains a plural verb? a. Tommy the Clown, leader of the dancers, hopes the high-energy dance style will provide Los Angeles’ South Central you
Why are nutrients from fertilizer harmful to aquatic ecosystems? a. They cause an increase in fish populations. b. The increase in algae population reduces oxyg
Can you explain what mitochondria are? Where are mitochondria found?
what is the 10th term of the sequence:5,9,13,17
what does it mean to you to be a thoughtful consumer of media
Which desert does the Huang river curve around