barbie312
barbie312 barbie312
  • 03-05-2017
  • Mathematics
contestada

Manuel bought 17 pounds of flour for $7. How many dollars did he spend per pound?

Manuel bought 17 pounds of flour for 7 How many dollars did he spend per pound class=

Respuesta :

jakeclauss17 jakeclauss17
  • 03-05-2017
.41 dollars a pound
.25 dollars an hour
Answer Link

Otras preguntas

darwin's theory of evolution explain the concept of “survival of the fittest.”
When you save a file for the first time, you must _____. use the save as command name the file print the file create a directory?
Which selection below has the greatest storage capacity? A. 30 CDs B. 2 DVD DLs C. 7 DVDs D. 1 BD What makes an active heat sink different from a passive hea
A benefit of using good human relations is that you will
1) Scientists generally agree that Earth is getting warmer due to what's called the greenhouse effect. (2) A greenhouse stays warm because sunlight and heat com
What is the value of z in the equation 5(2z + 4) = 0?
Who first introduced Buddhism and Chinese writing to Japan?
Find the perimeter of rectangle PQRS with vertices P(0,0), Q(0,7), R(12,7) & S (12,0).
when atoms are split, they release energy. this concept applies to
If we cut ________ the neighbor's yard, we'll get to timmy's house much faster. my answer: a. threw b. through c. thorough