sofiaanddaevion
sofiaanddaevion sofiaanddaevion
  • 02-09-2017
  • Mathematics
contestada

Nuts cost $1.75 per jar. How many jars can you buy with $14?

Respuesta :

livvygrace04
livvygrace04 livvygrace04
  • 02-09-2017
8 is the answer. Divide...
Answer Link
gitanatropicalotahqt gitanatropicalotahqt
  • 02-09-2017
The equation is 

1.75 J = 14

       J = 14 ÷ 1.75

       J = 8 
You can buy 8 Jars with $14.00
Answer Link

Otras preguntas

1. According to the diagram, what do you notice about the wolf population? 2. Compare the wolf and the elk population numbers. What do you notice about the elk
simplify 1/6^3 divided by 1/36
A salesperson earns a commission of $480 for selling $4000 in merchandise find the commission rate write the answer as a percentage
A boy leaves home at 7:30 a.m and cycles to school, 6 km away, arriving at 7:45 a.m. The average speed of the boy as he cycles, in kmh, is (A) 32 (B) 24 (C) 18
What is a fraction?? don’t copy from googl pls give a good explanation
The letters in the word MATHEMATICIAN were put in a box. What is the chance of getting letter A?​
what makes an efficient and effective teaching with regard to learners role?
ROLE THE AMERICAN WOMEN PLAY IN THE CIVIL RIGHTS MOVEMENT FROM THE 1950s TO 1960s?​
In context, the question in line 5 (“Why write … ever the same”) conveys the speaker’s
How do metamorphic rocks form?