shenettagaston shenettagaston
  • 04-09-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 apples cost $2.00, how much will 15 apples cost?

Respuesta :

odai odai
  • 04-09-2017
15 apples will cost 6 dollars
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-09-2017
$6 because 5=$2 and 15 divided by 5 = 3 groups of apples
then, 3 multiplied by $2 equals $6
Answer Link

Otras preguntas

What is does the phrase foe to ambition.
true or false a trapezoid is a polygon, so all polygons are trapezoid. explain.
A car salesperson earns 1.5% commission on every car sold. The salesperson sell a car for $22,500. What is the commission?
Write in function form X+y=6..?
find an equation of the tangent line to the circle x^2 +y^2=24 at the point (-2 square root 5, 2).
does a solution have to involve a liquid? explain.
true or false a trapezoid is a polygon, so all polygons are trapezoid. explain.
What military strategy defeated cornwallis at yorktown?
What military strategy defeated cornwallis at yorktown?
Video club A charged $10 for membership and $3 for movie rental. Video Club B charges $15 for membership and $2 per movie rental. For how many movie rentals wil