peytonburkerock
peytonburkerock peytonburkerock
  • 02-10-2017
  • Mathematics
contestada

School pennants cost $18 each. Ms. Lee says she will pay $146 for 7 pennants. Is her answer reasonable? Explain.

Respuesta :

DatsaForgoten
DatsaForgoten DatsaForgoten
  • 03-10-2017
im going to say no because 18 multiplied by 7 is equal to 126 when Ms. Lee is buying the pennants for 146
Answer Link
Mhanson20000
Mhanson20000 Mhanson20000
  • 03-10-2017
yes, because 18 times 7 = 126. so she will still have $20 left over.
Answer Link

Otras preguntas

One hundred people were surveyed about their favorite kind of yogurt. How many more people prefer chocolate than vanilla? (vanilla- 25%) (swirl-35%) (chocolate-
Need help with #1 please it’s algebra!
what is the independent variable and the dependent variable when a large 2 topping pizza, l, cost 2$ more than a medium 3 topping pizza, m,
what is the making of a polypeptide with a specified order of amino acids? A) transcription B) translation C) replication
How did Jesus use the fig tree during the Olivet discourse to assure His disciples that the kingdom would be fulfilled?
a store clerk has 45 shirts to pack in boxes. Each box holds 6 shirts . What is the fewest boxes the clerk will need to pack all the shirts
What is the length of segment EF? EF = square root of 58 end square root EF = three square root of 10 end square root EF = 9 EF = 90
how do oceans influence weather and climate​
Please help!!! Will mark brainliest!!!
what is the standard deviation of 4,7,8,9,12