loomer101 loomer101
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

You can buy an 8-pack of paper towels for 77.92 or a 12-pack for 11.64. Which is a better buy?

Respuesta :

SignoraPenguino
SignoraPenguino SignoraPenguino
  • 03-11-2017
First, you would need to create equations to figure out how much a single roll of paper towel would cost from each pack. 
8-pack: $7.92 ÷ 8 = $0.99
12-pack: $11.64 ÷ 12 = $0.97

Now, all you would have to do is subtract to find the difference. 
$0.99 - $0.97 = $0.02

The 12-pack is 2 cents cheaper per roll than an 8-pack. The 12-pack would be a better deal. 

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

A sexually active woman with multiple partners presents with a 2-day history of red swollen left knee. On examination there is tenderness and decreased range of
find terminal points on the unit circle determines by 5pi/3
What lead to the government shutdown in 2013?
A 0.2 oz. bullet leaves the muzzle of a rifle with a speed of 1420 ft/s. If the length of the barrel is 24 inches, what is the magnitude of the force acting on
why Fossil fuel has been used more in the existing world ?​
6 What is cell wall? where is it found? insy.​
virreinato que se establecio al sur de lo que es hoy estados unidos
3. Take sugar, oil, corn syrup, a glass and water. Pour the water in the glass and then add each of the above the substances one after the other. Observe and no
What integer is equal to 5!×2!?​
what is the white space between and around panels in a graphic novel​