ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

What accent marks are missing from the paragraph in the highlighted box?
PLEASE HELP I GIVE THANKS
Which French leader of the Protestant Reformation made Geneva a center of Protestant thought and faith? A. John Calvin B. Teresa of Avila C. John Huss D. Martin
Name TWO duties of the crane operator.
Is a population made up of different communities in an area
What happens to a white light passes through a prism?
i need 3 poems based on the same theme
Triangle ABC is similar to triangle QRS by the AA Similarity Postulate. Also, m∠A = 45° and m∠S = 75°. What is m∠B? _________ °
Gentry poured 23.5 ounces of milk and 7.75 ounces of cream in a mixing bowl. How much more cream could Gentry add to the bowl if the capacity of the bowl is 35.
Describe three properties of a frozen fruit bar including its state of matter.