23hardinc 23hardinc
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

if 3 3\4lbs of candy cost $20.25, how much would 1 lb of candy cost

Respuesta :

ogang0522 ogang0522
  • 02-01-2018
3 3/4 =3.75
20.25 divide 3.75 = 5.4
one pound of candy costs 5.40
Answer Link

Otras preguntas

How does water collection strategies help animals survive
I like __________to my sister in my freetime.
Find the integer values of x that satisfy both of these inequalities. 5 − 3x ⩽ 7 and 4x + 1 < 13
How much does party city charge to blow up balloons?
A certain mammalian cell, the fibroblast, takes 24 hours to divide. How many hours would such a cell be expected to spend in mitosis
5 Which word best describes the type of figurative language used in the following sentence? We stood stunned our hearts applaucing their arrival with every beva
You learned that atoms are very small particles that are the basic units of chemical elements. In a paragraph, explain what makes up an atom.
what decimals is equivalent to 34/100
7) Find five consecutive integers such that the sum of the first three numbers equals 2 times the fifth number.
5 6/7 + z= 9 4/7 what’s z