mshipmon06
mshipmon06 mshipmon06
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

the science teacher bought 20 mousetraps for $59.99. what was the unit cost for each mousetrap

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2018
The answer is 2.95

Hope this helps! :)
Answer Link
edawson623
edawson623 edawson623
  • 04-01-2018
just divide it each number by each other and you’ll get the answer
Answer Link

Otras preguntas

Which statement identifies the element arsenic? (1) Arsenic has an atomic number of 33. (2) Arsenic has a melting point of 84 K. (3) An atom of arsenic in the g
In which pair do the particles have approximately the same mass? (1) proton and electron (2) proton and neutron (3) neutron and electron (4) neutron and beta pa
What were the causes of the Mexican-American War?
How do you separate sand, salt, and bird seed? This is for my science class!
What two things are necessary for a consumer to have demand for a good or service?
Which statement must be true for any chemical reaction at equilibrium? (1) The concentration of the products is greater than the concentration of the reactants.
What historical event helped to spark the Harlem Renaissance and how?
How do you figure out permutations?
14,28,56,112 number pattern
who was a king of mesopotamia he tried to make his queen happy by building the hanging gardens of babylon one of the seven wonders of the ancient world