winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Leilani bought tomatoes that cost $0.84 per pound. She paid $3.36 for the tomatoes. How many pounds of tomatoes did she buy?

Respuesta :

JaredEkey
JaredEkey JaredEkey
  • 04-01-2018
She bought 4 pounds. All you have to do is simply divide
Answer Link
vandever
vandever vandever
  • 04-01-2018
4 pounds of tomatoes
Answer Link

Otras preguntas

Which sentence contains an example of an oxymoron?A. She ran up the steps like a gazelle and disappeared into thehouse,B. The leaves danced about in the tree, h
Write an equation that represents Boyle’s law (the volume of air varies inversely with the pressure). Use k for the variation constant.
Please help! ASAP!!!
According to McClelland's Acquired Needs Theory, the need for __________ reflects an individual's desire to surpass others or accomplish something difficult.A.
Erick drinks about seven or eight drinks a day. Besides the risk of addiction Erick's greatest INCREASED risk is that ofA. Heart diseaseB. Oral cancerC. StrokeD
in what ways did confucianism benefit society?​
Write an equation for a line perpendicular to y=3x−1 and passing through the point (-9,4)
What is the answer I really don’t know what it is
Reversible lanes are used during
PLEASE HELP QUICK, NO GAMES PLEASE. Offering 15pts and brainliest answer. Explain how advancements in technology have affected the diversity of our news, how we