winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Denise’s mother bought some zucchini for $0.78 per pound. If she paid $2.73 for the zucchini, how many pounds of zucchini did she buy?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 04-01-2018
0.78p = 2.73.....with p being the number of lbs
divide both sides by 0.78
p = 2.73 / 0.78
p = 3.5 lbs <=== ur answer
Answer Link
Jaydoggy
Jaydoggy Jaydoggy
  • 04-01-2018
She bout 3.5 pounds of zucchini
Answer Link

Otras preguntas

factoring 12m^2n^2-8mn+1=
factoring 12m^2n^2-8mn+1=
In Romeo and Juliet act 2, which character serves as a messenger
how do I solve x+2y=8
Given the inequalities y > 5x-8 and y >3x+4, find the point that satisfies neither inequalities
Given the inequalities y > 5x-8 and y >3x+4, find the point that satisfies one inequalities but not them all
Round 13 513 to the nearest thousand
A storage tank shaped Like a rectangular prism is being manufactured to hold 100,000 cubic feet of natural gas. It has a length of 10 feet and a width of 25 fee
A 1700 kg 2006 Mustang GT can accelerate from rest to 100 km/h in a time of 5.0 s.  Determine the net amount of work that must be done on the car to cause this
What Canadian city is across a body of water from New York