PrincessPoppy04
PrincessPoppy04 PrincessPoppy04
  • 05-01-2018
  • Mathematics
contestada

jake Purchased a box of 1,000 candy guitar lollipops to sell in the bakery for $20.00. How much did he pay for each lollipop?

Respuesta :

lilxiong
lilxiong lilxiong
  • 05-01-2018
Hello!

To start, you already know that Jake bought 1,000 candy lollipops for 20 dollars in total.

To show how much each individual lollipop cost, set up this expression:
20/1000

Then simplify:
20/1000=0.02

Therefore, each lollipop costs 2 cents each, or $0.02.
Answer Link

Otras preguntas

By tradition, when does the presidential campaign begin?
a=(vf-vi)/t solve for vf
give me a sentence that has the words prosper and profit
What is the lcm of two numbers that have no common factors greater than 1?
Which statement is true? 500 is 10 times as much as 50 500 is one tenth as much as 50
How do you translate "fifty-three plus four times c is as much as 21" in an equation
What is Circular Motion?
How did king james 1 important to the survival of the Jamestown settlers
Is the square root of 2 between 1.3 and 1.4? how do you know!
one egg carton holds 12 eggs .how many cartons  are you able  to fill with 60 eggs.help me please.