daramarie daramarie
  • 03-12-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59

Respuesta :

VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 03-12-2015
Answer=19.125 cent per ounce
$4.59 24 oz


4.59/24=0.19125 dollars per ounce or 19.125 cent per ounce
Answer Link

Otras preguntas

When a raw, shell-less egg was placed in sugar solution, the egg shrank. The egg was brought back to its original size by placing it in water. Which process doe
despite the fact that dollree mapp broke an ohio law prohibiting owning obscene material why did the supreme court ruled in her favor in mapp v ohio
What is the author’s purpose for including this in the introduction wheels of change?
If a word is capitalized in the middle of a properly written sentence, chances are the word is
Which word or phrase does not agree with the verb in the sentence? __________ is coming to the picnic on Saturday. A: The swim team B: Everybody C: Nobody D: So
what was Manhattan project
can someone please help me out? This is literally torture.
Name two ways that Minnesotans joined the fight during WWII.
A machine packs boxes at a constant rate of 2/3 of a box every 1/2 mintue. What is the number of boxes per minutes that the machine packs?
Which bodies of water were used by the white army and their allies?