chinashoaleh
chinashoaleh chinashoaleh
  • 01-03-2018
  • Mathematics
contestada

One brand of cereal sells for $2.89 for 9 ounces. What is the unit
price per pound?
a. $.32
b. $4.29
c. $2.15
d. $5.14

ANSWER IS NOT A

Respuesta :

crankthatemmi
crankthatemmi crankthatemmi
  • 05-03-2018
The answer would be B $4.29
Answer Link

Otras preguntas

In Mexico, Cinco de Mayo has been celebrated with A. decoration of trees. B. A formal dinner with the mayor. C. Parades and re-ennactments.
Chemical reactions that release energy a. will not occur b.need catalysts to occur c. will always explode d. often occuer spontaneously
The moon has a shape of what geometric solid?
Species is a(an)_________ specific level of classification than domain.
Why does honey come in so many flavors? Bees make honey from many kinds of flowers. Commercial honey makers add flavors during processing. Each kind of honeybee
what ideas did Greek philosophers develop
Which fallacy is evident in this sentence? Either we attack when our enemies least expect it, or we prepare to be completely destroyed. ad hominem red herring f
The square of a positive number is six more than five times the number. Set up and solve an equation to find the number.
polynomial 5x^5-9x^3+2x^11+6 whats the degree? whats the leading coefficient? whats the number of term? whats the constant term?
Rewrite the sentence The water was calm, using a metaphor.