khaenlin
khaenlin khaenlin
  • 03-02-2016
  • Mathematics
contestada

Four pounds of bananas cost $1.96. How much doss it cost per pound?

Respuesta :

BrainSan
BrainSan BrainSan
  • 03-02-2016
One you spelled does wrong. Two, the answer is $0.49 per pound. Because, you divide $1.96 and 4 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

What factors led to US entry into the War of 1812?
Ultimately what were the motivations behind the witch accusations in the Salem trial ?
Why were Button Gwinnett, Lyman Hall, and George Walton important men to the colony of Georgia?
The Federal Reserve can influence the interest rate on home mortgages by: A. shutting down banks that refuse to follow the federally advised rate. B. changing t
If a sweatshirt is on sale for 35% and now costs $52, what was the original price?​
Is our each and every action aimed at self-preservation?
4. How much energy must be absorbed by water with a mass of 0.5 kg in order to raise the temperature from 30°C to 65°C? Note: Water has a specific heat of 4.190
PLEASE ANSWER FAST! FIRST ONE WILL BE MARKED AS BRAINLIEST!!!!!! Some constituencies are reserved for people from more disadvantaged backgrounds. Give reasons.
Find the measure of the missing angles. 490 y X
Which equation describes the line with slope 5, that contains the point (-2, 4)? a: y = 5x - 22 b: y = 5x - 2 c: y = 5x + 4 d: y = 5x + 14