vanessa8y29
vanessa8y29 vanessa8y29
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

a 2 gallon bottle of tide costs 32.16 what is the price per quart

Respuesta :

HippoMathMan
HippoMathMan HippoMathMan
  • 02-04-2018
$4.02 is the price, since one gallon is 4 quarts you multiply that by two and get 8. So you divide 32.16 by 8 and get your answer of $4.02
Answer Link

Otras preguntas

The method of heat transfer by which the sun warms the earth is A) conduction B) convection C) radiation D) solaration
Who is the protagonist is To Kill a Mockingbird?
What european country had a colony in brazil?
Which of the following is not an example of a way that life changed after the arrival of the Spanish? A. Christianity became a powerful religion. B. Various g
When is it generally accepted to switch verb tenses mid-sentence? a. when you want to make sure you use all of the tenses in a sentenceb. when you want to show
Tyson has 1/2 pound of raisins to divide equally into 7 different bags.what fraction of a pound will be in each bag?
Pls help me guys! This is super hard
8 ducks for $23.60 how much per duck
Please help me with this government! :/
What is the square root of 265