tdunn2023p6shu2 tdunn2023p6shu2
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

Kim spent $26 on a magazine and 6 notepads have the magazines cost $2 then how much was each Notepad

Respuesta :

sweetienaila536
sweetienaila536 sweetienaila536
  • 03-05-2018
The answer is $4 per notepad.
Answer Link
Kassian
Kassian Kassian
  • 03-05-2018
First you subtract the $2 from the total of $26 to get $24 for all the Notepads together, then you divide the $24 by the number of notepads. 24 divided by 6 equals 4. So each notepad cost $4.
Answer Link

Otras preguntas

Y=1/6x+1 Y=-6x+2 Is this perpendicular or parallel lines
Caitlin has 4 3/4 pounds of clay . She uses 1 1/10 pounds to make a cup ,and another 2 pounds to make a jar , how many pounds are left write an equation
When two fractions are between 0 and half how do you know which fraction is greater explain
what is the term of office for supreme court justices? when can they be removed?
How well did President Roosevelt address conflicting evidence and viewpoints? when he was giving his speech
In what respects was Japan's 19th century transformation revolutionary?
What percent of 45 is 72?
ana completed 40% of her homework assignment.Her assignment contains 30 math problems. How many problems does anna.still need to complete?
HELP ME!!!!!!!!! Which verb form agrees with the subject and correctly completes the sentence? Firemen __________ dozens of cats each year. A. rescue B. rescu
what is the decimal for 36/10