jackandryansis90421 jackandryansis90421
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

Using the rate of $8 for every 2 pounds of rice, how much would a 1/2 pound of rice cost

Respuesta :

Skøll1922
Skøll1922 Skøll1922
  • 04-05-2018
2/½=4
8/4=2
It would be 2$
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-05-2018
2 pound = $8

1 pound = $8 ÷ 2 = $4

1/2 pound = $4 ÷ 2 = $2

Answer: $2
Answer Link

Otras preguntas

In what way does "A Modest Proposal" fit the definition of satire? A. It hides its radical solution to the problem of poverty inside a more B. It uses humor to
The prism is 7 cubes wide, 10 cubes high, and 4 cubes deep. Each cube is 0.5 inch wide. What is the volume of the prism in cubic inches?
Why did the Populists fear the influence of cities on politics? It forced people to move to the cities. It took away focus from agriculture. It hurt Northern i
al viento y no van a sobrevivir.12. Las plantas están___________al viento y no van a sobrevivir13. ¿El bar esta__________o ya está_________14. El perro estaba y
Find a a. 4 b. 6 c. 9
what is the solution to every system of equation​
What type of rock is oceanic crust generally made of
umm . . . what ?????????
What is the correct path of sperm cells through the male reproductive system? Epididymis, seminiferous tubules, urethra, vas deferens Seminiferous tubules, ep
In what formation are Mariana trench plates involved?