heusuhe
heusuhe heusuhe
  • 01-06-2016
  • Mathematics
contestada

Help with 25,26,28 pls and explain how you got it I will return with a thx

Help with 252628 pls and explain how you got it I will return with a thx class=

Respuesta :

Jisallyouget
Jisallyouget Jisallyouget
  • 05-06-2016
25.
$1,080x20/100=$216
$1,080-$216= $864
$864x8/100= $69.12
$864+$69.12= $933.12

26.
k+4/2=k+9/3
k(4/2)=k(9/3)
k/2=k/3
k=2x3
k=6

27.
59'F

Answer Link

Otras preguntas

alex buys six equally priced candy bars for $9:00 what is the unit rate? ​
Solve: x + 1 > -5 (7-2x)
It costs $204.00 to buy beef to make 180 burgers. What will the cost be to make 80 burgers?
Phylis Physics travels a displacement of 2.50 km north followed by 4.30 km south and then 1.40 km north. What is her final displacement? What total distance did
Continue each pattern with the next two numbers. 1.7,14,8,16,10,20,14,
Write the electron configuration for the following elements. (1) Neon, (2) Zinc, (3) Tungsten, (4) Magnesium
1. Which activity best describes the primary role of a leader? Select one or more: a. Inspiring people b. Managing work c. Solving problems d. Developing
In 1774, the First Continental Congress suggested that colonists boycott British goods to protest
How much ice at a temperature of -22.3 ∘C must be dropped into the water so that the final temperature of the system will be 30.0 ∘C ?How much ice at a temperat
Here is a list of numbers: 11, 19, 2, 7, 8, 1,9,9,16,1 State the median.