Silentscream15 Silentscream15
  • 04-04-2017
  • Mathematics
contestada

how do u make a sentence or a math problem with 2k-10=6

Respuesta :

erdaeyubova
erdaeyubova erdaeyubova
  • 04-04-2017
Here's an example.
Sally was buying two mangos at the grocery store. She brought a coupon that day and god 10 dollars off the mangos, k, price. The cashier told her to pay $6. How much did each mango cost?
Answer Link

Otras preguntas

Ishi bought a canvas and 8 tubes of paints for $24.95. If the canvas cost $6.95, how much did each tube of paint cost. please made a two step Equations. please
A pack of glue sticks costs $1.75 Mrs. Graydon bought 6 packs of glue sticks for her class.How much money did she spend​
What were the 13 British Colonies?
PLEASE HELP!!!! What is the solution to this equation? 7(x+2)=-35 X=__
What is the composition of the ashes that result from the cremation of a corpse?
What pattern is seen on the moon from earth?
Please I don't understand help me
Can anyone help me with it I can’t do it
Did the environment help or hinder the development of the Incas and Aztecs?
hEY, i AM A SYAFF memebr at PLeasanT COAStttt!!! please correct with grammar